Gazeta Obywatelska Gazeta Obywatelska
477
BLOG

List do redakcji-Zapomniany obóz koncentracyjny

Gazeta Obywatelska Gazeta Obywatelska Polityka Obserwuj notkę 3

Mam nadzieję, że na łamach „Prawda Jest Ciekawa” będzie kontynuowany temat zaniedbanych pomników. Problem jest bowiem poważny – mamy w Polsce potężne „lobby antypomnikowe”.

Działają w naszym kraju legalne stowarzyszenia domagające się np. usunięcia z centrum Wrocławia pomnika Bolesława Chrobrego.

Może działalność tę prowadzą za niemieckie pieniądze, może to przejaw innego zwyrodnienia, ale zjawisko to nie polega jedynie na samym braku troski o pamięć.

Zjawisko ma głębsze podłoże i większą skalę.

 Przejawia się m.in. finansowaniem produkcji antypolskich filmów za pieniądze polskich podatników czy coraz większą obecnością antypolskich treści w programach nauczania języka polskiego i historii w polskich szkołach (coraz więcej w nich kpiny z „polskiej bohaterszczyzny”, generowania poczucia rzekomych win wobec mniejszości narodowych, przy pomijaniu znaczących polskich osiągnięć).

W każdym normalnym kraju działalność stowarzyszeń atakujących narodowe dziedzictwo byłaby skandalem wykluczającym z wszelkiej dyskusji. Za hańbę poczytywano by podanie komuś takiemu ręki. Podobnie nie do pomyślenia byłaby analogiczna działalność ministerstw kultury czy edukacji.

Do ważkich informacji podanych już w Państwa gazecie muszę dodać, że bardzo wiele ważnych faktów w ogóle w Polsce nie doczekało się upamiętnienia.

Takim niemal całkowicie zapomnianym faktem jest pierwszy obóz koncentracyjny III Rzeszy. Wbrew temu, co podają liczne źródła, powstał on we Wrocławiu – 12 marca 1933 r. Znajdował się na terenie zamkniętej fabryki, na rogu ulic Świeradowskiej i Bardzkiej. Działał tylko do późnej jesieni 1933, ale był miejscem uwięzienia m.in. Polaków. Dziś nie ma po tym obozie ani śladu. W jego miejscu wznosi się wzgórze, usypane z wrocławskich gruzów po roku 1945. Najmniejszy akcent nie przypomina tragedii, jaka tu miała miejsce.

Czy jest to tylko przejawem coraz większego braku troski o pamięć, czy też może nawet najmniejsza tablica pamiątkowa stałaby w sprzeczności z tak potężnie dziś forsowanym, sielankowym obrazem Wrocławia okresu międzywojennego?

Do kreowanego dziś, bardzo pochlebnego dla Niemców wizerunku tamtego Breslau może nie pasować to, że w żadnym innym mieście NSDAP nie uzyskiwało równie dobrego, wyborczego poparcia. To tu hitlerowcy zaczęli publicznie palić książki, tu kreślili plany wytarcia naszego kraju nie tylko z mapy, ale z historycznej pamięci. Tutejsi Polacy w pierwszej kolejności skazani byli na zagładę. Usilne budowanie obrazu „dobrych Niemców” nie powinno oznaczać zadeptywania fragmentów własnej historii.

Arkadiusz Miśkowski

Dwutygodnik „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska” wydaje Solidarność Walcząca. Nasza redakcja mieści się we Wrocławiu, natomiast gazeta dostępna jest na terenie całego kraju. „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska” porusza tematykę społeczno-polityczną, kładąc szczególny nacisk na promocje idei solidaryzmu społecznego i uczciwości w przestrzeni publicznej. Zależy nam również na aktywności naszych czytelników, tak aby stać się miejscem działalności obywatelskiej ludzi, którzy nie odnajdują dla siebie przestrzeni w głównym nurcie, zarówno medialnym, jak i politycznym. Jesteśmy dwutygodnikiem, który nie tylko krytykuje i wytyka błędy władzy, instytucjom państwowym i osobom zaangażowanym w życie publiczne w naszym kraju, ale również przedstawia własne propozycje usprawnienia funkcjonowania państwa i obywateli w jego ramach. Nasz adres - gazetaobywatelska.info

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka