Gazeta Obywatelska Gazeta Obywatelska
1565
BLOG

Artur Miśkowski - Nareszcie dobry film o Powstaniu Warszawskim!

Gazeta Obywatelska Gazeta Obywatelska Kultura Obserwuj notkę 22

Na ekrany kin wchodzi „Sierpniowe niebo” – pierwszy naprawdę godny polecenia film poświęcony walce o wolność, stoczonej w polskiej stolicy latem 1944 roku.

 

Przed jego twórcami piętrzono wszystkie możliwe trudności, stąd produkcja trwała kilka lat i dlatego dopiero teraz można zobaczyć m.in. ostatnią rolę Krzysztofa Kolbergera.

 

Historia, która wciąż żyje

Akcja filmu Ireneusza Dobrowolskiego toczy się w roku 1944 oraz w czasach nam współczesnych. Reżyser wykorzystał nigdy wcześniej niepokazywane fotografie walczącego miasta, które na naszych oczach płynnie przemieniają się w miejsca znane nie tylko warszawiakom. Podobnie ukazane są losy uczestników wydarzeń oraz żyjących przy tych samych ulicach ich dzieci i wnuków. Jeden z tych wątków przywodzi na myśl jakże trafną opinię, wyrażoną niedawno przez Roberta Radwańskiego. Dzisiejszy konflikt między trzecim pokoleniem UB a trzecim pokoleniem AK – zobaczyć możemy także w „Sierpniowym niebie”.

Bez mentorstwa

Większość filmów podejmujących tematy historyczne narzuca widzowi jednoznacznie określoną tezę. „Kanał” Wajdy jest projekcją rzekomej bezcelowości walki o wolność, bezsensu poniesionej ofiary, zagłady będącej następstwem politycznego błędu.

Kręcący właśnie „Miasto 44” Jan Komasa nieraz dał się poznać jako młodzieniec z dużymi brakami w elementarnej historycznej wiedzy. Z wywiadów z Komasą wynika, że reżyser największej superprodukcji polskiej kinematografii ostatnich lat tematu Powstania Warszawskiego nie zna i się nim nie interesuje. Jak wiele razy podkreślał – zajmuje go „uniwersalny problem totalnej katastrofy”. Oby katastrofą tą nie było też „Miasto 44” – zapowiadające się jako ociekające krwią widowisko, mające mieć premierę w przyszłym roku. W przeciwieństwie do „Kanału” czy „Miasta 44” film Dobrowolskiego nie narzuca widzowi żadnej oceny Powstania Warszawskiego.

Sztafeta pamięci

Być może tym, co w „Sierpniowym niebie” najważniejsze, jest nakaz obowiązku pamięci o tych, którzy w imię wolności także naszych pokoleń – zdecydowani byli ponieść każdą ofiarę.

Współcześni bohaterowie „Sierpniowego nieba” to ludzie młodzi, często ubrani w sposób mogący bulwersować starsze pokolenie i słuchający takiej muzyki, która weteranów może irytować. Jednak pomimo wszystkich dzielących generacje różnic młodzi buntownicy chłoną każdy okruch powstańczej tradycji. Są też gotowi stanąć murem w obronie czci należnej bohaterom i prawdy o ponadpokoleniowych wartościach. „Sierpniowe niebo” pokazuje, że można być żarliwym polskim patriotą, będąc zarazem otwartym na świat Europejczykiem. Użytkowanie najnowocześniejszych technologii i odrobina kontrkulturowych skłonności nie musi stać w sprzeczności z tym, co nadrzędne – pieczołowitym pielęgnowaniem polskiej tradycji, szacunkiem dla uniwersalnych wartości, wolą życia dla ojczystego kraju.

Trudno wskazać film, który tak bardzo byłby godny polecenia i sędziwym kombatantom, i gimnazjalistom. Żołnierz Batalionu „Parasol” Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf” stwierdził, że jest to najlepszy film, jaki w swoim życiu oglądał. Trudno też sobie wyobrazić film bardziej godny polecenia wszystkim młodym Polakom

 

Dwutygodnik „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska” wydaje Solidarność Walcząca. Nasza redakcja mieści się we Wrocławiu, natomiast gazeta dostępna jest na terenie całego kraju. „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska” porusza tematykę społeczno-polityczną, kładąc szczególny nacisk na promocje idei solidaryzmu społecznego i uczciwości w przestrzeni publicznej. Zależy nam również na aktywności naszych czytelników, tak aby stać się miejscem działalności obywatelskiej ludzi, którzy nie odnajdują dla siebie przestrzeni w głównym nurcie, zarówno medialnym, jak i politycznym. Jesteśmy dwutygodnikiem, który nie tylko krytykuje i wytyka błędy władzy, instytucjom państwowym i osobom zaangażowanym w życie publiczne w naszym kraju, ale również przedstawia własne propozycje usprawnienia funkcjonowania państwa i obywateli w jego ramach. Nasz adres - gazetaobywatelska.info

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura